Şalvarlı Doğal Köy Ürünleri – Tokat Mutfağı https://salvarlikoyurunleri.com Tokat yöresinin tüm lezzetleri mutfağınızda Sat, 10 Apr 2021 22:57:24 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8 https://salvarlikoyurunleri.com/wp-content/uploads/2020/11/fav.png Şalvarlı Doğal Köy Ürünleri – Tokat Mutfağı https://salvarlikoyurunleri.com 32 32 Pekmez Nasıl Yapılır ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/pekmez-nasil-yapilir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/pekmez-nasil-yapilir/#respond Sat, 10 Apr 2021 22:17:44 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3457 Pekmez

Bağ bozumunda pekmez olmak için uzun yolculuğa çıkan üzümler, şifa olmak için binbir emekle yumuşatılıp tatlandırılan keçiboynuzları, özene bezene toplanan dutlar… Pekmez denildiğinde aklımıza gelen ilk üç bu şekilde oluyor genelde. Ama pekmezin birçok farklı çeşidi var. Hepsinin tadı şahane, hepsi birbirinden faydalı. Bu güzelliklerin neler olduğundan bahsedelim hemen.

Üzüm pekmezi: Beyaz, siyah ya da mor üzümün şırasının çıkarılıp, kaynatılması sonucu elde edilen pekmezdir. En yaygın pekmez çeşitlerinden biridir.

Dut pekmezi: Genellikle karaduttan elde edilen, nadiren beyaz dutlardan da yapılan pekmezdir. Dutların suyunun çıkarılıp, kaynatılması ve dinlendirilmesi sonucunda elde edilir.

Keçiboynuzu pekmezi: Kurutulmuş keçiboynuzlarının yumuşatılıp, şekerle tatlandırılması sonucu elde edilen pekmez türüdür. Dut ve üzüm pekmezine nazaran daha yoğun ve keskin bir tadı vardır. Fiyatı diğerlerine kıyasla bir tık daha pahalıdır.

Hurma pekmezi: Trabzon hurması ya da Medine hurmasından elde edilen pekmez türüdür. Hurmaların ezilip, sıcak suyla iyice kaynatılması sonucunda ortaya çıkar. Fiyat bazında oldukça değerlidir.

Andız pekmezi: Andız pekmezi, genellikle Toros Dağları’nın eteklerinde ve Doğu Akdeniz’de yetişen andız ağacının meyvesinden (kozalaklarından) elde edilen, hoş kokulu, keskin tatlı bir pekmez türüdür.

Pekmez Nasıl Yapılır ?

 1. Üzümlerinizi iyice yıkayın ve saplarından ayıklayın.
 2. Derin bir tencerenin ya da kazanın içerisine alın. Bahçenizde yapıyorsanız temiz çizmeler giyerek ezin. Evde hazırlıyorsanız ezici bir alet yardımıyla iyice ezin.
 3. Ardından bir tülbetin içine alarak su ve posasının birbirinden ayrılmasını sağlayın.
 4. Ardından ayırdığınız suyu derin bir tencerenin içerisine alın. Kısık ateşte karıştıra karıştıra dibinin tutmamasına özen göstererek birkaç taşım kaynatın.
 5. Genişçe bir leğenin içerisine temiz toprak ya da odun külünü yayın. Hafif dinlendirdiğiniz üzüm şırasını üzerine boşaltın. Üzeri kapalı bir biçimde yaklaşık 1 gün kadar dinlendirin.
 6. Bu dinlenme sırasında tortu yapan maddeler dibe çökecek, şıranızın asitlik oranı azalacak ve mayalanması önlenmiş olacaktır.
 7. Ertesi şırayı süzerek ve içindeki katı maddelerin karışmamasına özen göstererek kaynatma tenceresinin içerisine alın.
 8. Karıştırarak üzüm şıranızı iyice kaynatın. Bu aşamada üzerinde köpükler oluşursa bir tahta kaşık yardımıyla alın.
 9. Şıranın kıvamı iyice yoğunlaştığında ocaktan alın ve dinlendirin. Kavanozlara boşaltın ve ağızlarını sıkıca kapatıp, ters çevirin. Bu şekilde de bir süre dinlendirdikten sonra afiyetle tüketin.
]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/pekmez-nasil-yapilir/feed/ 0
Turşu Nasıl Yapılır ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/tursu-nasil-yapilir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/tursu-nasil-yapilir/#respond Sat, 10 Apr 2021 22:12:57 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3456

Turşu

Tuzlu su ve sirke ağırlıklı salamura içine domates, salatalık, lahana, patlıcan, kavun, armut, ayva, erik, biber, mantar, soğan, sarımsak, patlıcan, karnabahar gibi çoğu sebze ve meyvelerin konulup, bekletilmesiyle elde edilen turşu, iştah açtığı ve özellikle ev yemeklerinin tadını tamamladığı için yüzyıllık bir gelenek halini almıştır.

Bekleme süresi tamamlandığında sevinç ve gururla açılan turşu kavanozlarından çıkan ve ağız sulandıran rengi sarıya dönmüş domatesler, salatalıklar kış sofralarımızdan eksik olmaz. Tarihi süreci, gıdaları tuz ile daha uzun süre saklamanın keşfine dayanan turşu, salata kadar itibar görmesinin yanı sıra suyu içecek olarak da tüketilir.

E bu kadar hayatımızın içine giren, özellikle kışın soframızdan eksik etmek istemediğimiz bu güzeli yapmasını da iyi bilmeli. Hakkında bilmemiz gereken ne kadar çok şey varsa hepsini bir çırpıda öğrenmeli.

Buyurunuz, öğrenelim, misler gibi uygulayalım. Zaman, bu zamandır!

 1. Turşu yapımında kullanacağınız arpacık soğan ve sarımsakların kabuklarını soyup bütün olarak muhafaza edin. Kabuklarını kazıdığınız ya da bütün olarak soyduğunuz havuçları iri parçalar halinde doğrayın.
 2. Karnabaharı küçük çiçeklerine ayırın. Kök kısmını aldığınız beyaz lahanayı dört eşit parçaya bölüp ince ince doğrayın. Yeşil domatesleri diğer sebzelerle uyumlu olacak büyüklükte doğrayın.
 3. Uç kısımlarını aldığınız küçük boy salatalıkları halka halka dilimleyin. Dilimlerin ince olmamasına dikkat edin. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız etli kırmızı biberleri iri parçalar halinde kesin.
 4. Turşu kuracağınız cam kavanozu bol suda yıkayın. Sıcak suda kaynatıp fazla suyunu süzdükten sonra kurulayın. Kavanozun taban kısmına turşuya ekşiliğini verecek kuru nohut ve sarımsakları yerleştirin.
 5. Doğramış olduğunuz sebzeleri sırasıyla yerleştirmeye başlayın. Ara katlara sarımsak ve arpacık soğanları serpiştirin. Tüm sebzeleri sıkı sıkıya doldurup üzüm sirkesini ekleyin.
 6. Salamura karışımına ekleyeceğiniz suyun ölçüsünü tam olarak belirlemek için sebzelerin üzerine gelecek kadar içme suyu ekleyip karışımı ayrı bir tencereye boşaltın.
 7. Kaya tuzu, limon tuzu, toz şeker, kişniş tohumu ve defne yaprağıyla karıştırdığınız salamura karışımını yeniden turşu kavanozuna doldurun.
 8. Suyun etkisiyle altta kalan sebzelerin yüzeye çıkmaması için üst kısmını asma yaprağı, dereotu, maydanoz gibi taze otlarla örtün. Havayla temasını kesmek için pamuklu bir bezle üzerini örttüğünüz karışık turşunun kapağını sıkıca kapatın.
 9. Oda ısısında, güneş görmeyen bir yerde 15-20 gün kadar muhafaza edip sebzeler olgunlaştıktan sonra tüketmeye başlayın. Arzu ettiğiniz yemeklerin yanında sevdiklerinizle paylaşın.
]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/tursu-nasil-yapilir/feed/ 0
Komposto Nasıl Yapılır ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/komposto-nasil-yapilir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/komposto-nasil-yapilir/#respond Sat, 10 Apr 2021 22:06:33 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3455

Sıcak günlerde içip ferahlayacağınız enfes hoşaf ve komposto tarifleri

Hoşaflar ve kompostolar her mevsim sofralarımıza renk ve lezzet katıyor. Ancak özellikle sıcak yaz günlerinde bu içeceklerin değerini her zamankinden daha fazla anlıyoruz. Sizin için çeşitli meyveleri kullanarak sıcak günlerde soğuk soğuk içebileceğiniz hoşaflar ve kompostolar hazırladık. Şimdiden afiyet olsun…

]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/komposto-nasil-yapilir/feed/ 0
Reçel Nasıl Yapılır ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/recel-nasil-yapilir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/recel-nasil-yapilir/#respond Sat, 10 Apr 2021 22:01:47 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3454 Rengarenk reçeller kahvaltı sofralarımızın tat kaynağı. Kimi zaman ekmeğin üzerine sürülen, kimi zaman kreple yenen ya da tatlı tariflerine malzeme olan reçelleri her mevsim yapmak mümkün. Ancak özellikle yaz aylarında çilek, vişne, kayısı, incir, üzüm, karpuz gibi meyvelerin bollaşmasıyla mutfaklardan da tatlı tatlı kokular gelmeye başlıyor. Peki iyi bir reçel yapmak için nelere dikkat edilmeli? Reçelin rengini, lezzetini, kıvamını uzun süre koruması, şekerlenmemesi için neler yapılmalı? İşte reçel yapmak isteyenler için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye birkaç püf noktası…

Her şeyde olduğu gibi reçel yaparken de kullanılan malzemenin kalitesi ve tazeliği çok önemli. Reçel yapacağınız meyveleri mevsimine göre seçin. Doğal, hormonsuz meyveler kullandığınızdan emin olun.

Diriliğini kaybetmiş meyveleri kullanmamalısınız. Eğer meyvelerinizin arasında ezilmiş, bozulmaya yüz tutmuş olanlar varsa onları ayıklayın. Ezilmiş meyveleri reçel yaparak kullanmak size ekonomik bir çözüm gibi geliyor olabilir. Ancak ortaya çıkan reçelin kötü olması şeker, enerji, zaman gibi birçok şeyin boşa gitmesi anlamına gelebilir.

Böğürtlen, çilek, dut gibi yumuşak meyvelerle reçel yapacaksanız toplanır toplanmaz hemen çalışmalara başlayın. Ayva, armut, elma gibi sert meyveler kullanacaksanız da meyvelerin üzerindeki lekeli kısımları bıçakla temizleyin. Meyvelerin üzerindeki tarım ilacı vb. kalıntıları iyice yıkayarak arındırın.

Meyveleri reçel yapmadan önce üzerine toz şeker ekerek bir süre bekletin. Bu meyvelerin yapılarındaki suyun ve tadın açığa çıkmasını sağlayacak. Böylece reçelinize çok fazla su ve şeker koymadan, daha sağlıklı ve lezzetli sonuçlar elde edebileceksiniz.

Su demişken, meyvenin kendi suyunun yanı sıra içine koyduğunuz su da önemli. Kireçsiz, klorsuz, dinlenmiş içme suyu kullanırsanız reçeliniz daha doğal ve lezzetli olacak.

Reçelin şeker miktarını çok iyi ayarlamalısınız. Göz kararı şeker eklemek reçelinizin lezzetinin ve kıvamının hayal ettiğiniz gibi olmasına engel olur. Meyve miktarına ve hangi meyveyi kullandığınıza bağlı olarak şeker miktarını her seferinde ayarlamalısınız. Ekşi meyveler daha fazla şeker kaldırır.

]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/recel-nasil-yapilir/feed/ 0
Erişte Nasıl Yapılır ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/eriste-nasil-yapilir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/eriste-nasil-yapilir/#respond Sat, 10 Apr 2021 21:58:47 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3453 Erişte Nasıl Yapılır ?

Unu eleyip yoğurma kabına alın ve ortasını havuz gibi açın.

Bu havuza oda sıcaklığındaki yumurtaları kırıp sütü ekleyin.

Kenarlardaki una tuzu serpin ve hamuru yoğurmaya başlayın.

Bir yandan kenarlardaki unları ortaya toplayıp bir yandan azar azar ılık su ekleyerek hamurunuzu yoğurun.

Ele yapışmayan, sert kıvamlı bir hamur elde edeceksiniz.

Hamuru üzerine nemli bir bez örterek ılık bir yerde birkaç saat dinlendirin.

Hamuru eşit büyüklükte bezelere ayırıp un serptiğiniz düz bir yüzey üzerinde oklavayla dilediğiniz kalınlıkta açın. Çok kalın olmamalı ancak yufka inceliğinde de olmamalı.

Yufkaları temiz örtüler üzerine serip birkaç saat kurutun.

Kuruyan yufkaları üst üste dizip iki parmak genişliğinde şeritlere ayırın.

Ardından bu şeritlerden yarım santimetre genişliğinde parçalar kesin.

Bütün parçaların aynı boyutlarda olması eriştenizi pişirirken işinizi kolaylaştırır ve tüm makarnaların aynı seviyede pişmesini sağlar.

Kestiğiniz yufkaları elinizle karıştırarak üzerinde birikmiş fazlalık unu alın.

Erişteleri yeniden temiz örtülerin üzerine alıp 2-3 gün boyunca kurutun.

Serin ve güneş almayan bir yerde bez torbalarda saklayın.

Erişteniz hazır, afiyet olsun!

]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/eriste-nasil-yapilir/feed/ 0
Salça Nasıl Yapılır ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/salca-nasil-yapilir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/salca-nasil-yapilir/#respond Sat, 10 Apr 2021 21:56:28 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3452 Salça Nasıl Yapılır ?

Yaz demek, bolluk bereket demek, tazecik mis kokulu renk renk sebze meyve demek. Özellikle de bol miktarda domates ve biber demek. Yazın sonları yaklaştığında bu renk ve lezzetleri kışa da yanımızda götürmek için kolları sıvayıp kış hazırlıklarına başlıyoruz. Tarhana, erişte derken olmazsa olmaz salça yapımı da kesinlikle atlanmamalı. Bu içeriğimiz de sizin için domates salçası ve biber salçası için yapım aşamalarını, püf noktalarını ve saklama tüyolarını bir araya getirdik. Küflenmeyen, bozulmayan nefis salçalar için haydi sıvayalım kolları…

Domates salçası için de biber salçası için de ihtiyacınız olan iki temel şey var: Birincisi mevsiminde taze ama olgun, eziği beresi olmayan malzemeler. İkincisi de sabır. Zira salça yapmak zaman alan bir işlem. Ocakta kaynatacaksanız yaz sıcağında saatlerce başında beklemeli; güneşte kurutacaksanız günler boyunca uygun saatlerde serip toplamalısınız.

Eğer böyle bir vaktiniz ya da sabrınız yoksa salça yapma işini ertelemenizi tavsiye ederiz. Sabrınızdan ve vaktinizden eminseniz geçelim salça yapımının püf noktalarına…

Domates Salçası Nasıl Yapılır ?  Domates Salçası Yapımının Püf Noktaları

Salça yapacaksanız ince kabuklu, bol etli, az sulu domatesleri tercih etmelisiniz. Piyasada armut domates ya da Rio domates diye satılan domatesler, salça yaparken en fazla verim alabileceğiniz domateslerdir.

Domateslerinizi güzelce yıkadıktan ve saplarını ayıkladıktan sonra dörde bölün. Üstlerine ve aralarına kaya tuzu serptiğiniz domatesleri kapağı kapalı halde bir tencerede 2 gün kadar bekletin. Bu esnada ekşi suyunu salan domateslerin etli kısımları da kabuklardan ve çekirdeklerden ayrılır.

Suyunu salan domatesleri ince delikli bir kevgirden geçirip ya tencereye alarak kaynatın ya da kurutmak için güneşe yayın.

Tencerede kaynatma işlemi için süzdüğünüz domates püresini temiz bir tencereye alıp kısık ateşte ara sıra karıştırarak suyunu çekene kadar kaynatın. Dilerseniz salçayı kaynatmak yerine fırında da kurutabilirsiniz. Fırında kurutma işlemi için fırını 100 dereceye ayarlayıp salçayı 15-20 dakikada bir çıkarıp karıştırarak 2 saat içinde salçanızı hazırlayabilirsiniz. Karıştırma işlemini metal kaşık yerine tahta kaşıkla yapmaya özen gösterin.

Suyunu çektirdiğiniz salçaları önceden yıkayıp sterilize ettiğiniz kavanozlara aktarın. Kavanoz kapaklarını kaynatıp kavanozların ağzına sıkıca takın. Kavanozları ters çevirip 24 saat boyunca soğumalarını ve vakumlanmalarını bekleyin. Ardından karanlık ve serin bir dolapta saklayın.

Güneşte kurutma işlemine gelirsek, bunun için suyunu süzdüğünüz domates püresini geniş tepsilere alıp, toz olmayacak bir yerde güneşin altına yayın. Varsa bir bahçe ya da direkt güneş alan bir pencere önü bunun için uygundur. Kurutma işlemi için eylül ayında sabahları 9-11, öğleden sonra ise 15-17 saatleri arası idealdir. Bu saatler dışında güneşte kalan salçaların renkleri koyulaşır.

Bu saatlerde güneşe çıkardığınız domatesleri 5 gün boyunca arada karıştırarak salça haline getirebilirsiniz. Sonra yine ağzı sıkıca kapalı kavanozlara doldurduğunuz salçaları karanlık ve serin bir dolaba yerleştirin.

Domates salçası yapımında 10 kilogram domatese ortalama 150 gram kaya tuzu eklemek yeterlidir.

 

Biber Salçası Nasıl Yapılır ? Biber Salçası Yapmasının Püf Noktaları

Biber salçası için kullanacağınız kapya biberleri ortadan ikiye bölüp saplarını ve çekirdeklerini çıkarın. (Salçanız acı olsun isterseniz içine kırmızı chili biber ya da Arnavut biberi de koyabilirsiniz.) İri iri doğradığınız biberleri aralarına kaya tuzu serperek tencereye alın. Az miktarda da su ilave ettiğiniz biberleri arada karıştırarak tencere kaynatın.

Biberler yumuşadığında ve dış kabukları soyulmaya başladığında salça malzemesini süzgece aktarıp suyunu süzün ve kabuklarından ayırın. Daha sonra biberleri el blender’ı yardımıyla ezip püre haline getirin ve içine yeniden tuz ilave edin.

Bundan sonraki aşamada biberlerinizi yine kaynatarak, fırınlayarak ya da güneşte kurutarak salça haline getirebilirsiniz. Biber salçasının güneşte kurutma işlemi de 5 günü bulabilir.Biber salçasına da metal kaşık sokmamanızı öneriyoruz.

Biber salçasının kavanozlama ve saklama işlemi de domates salçasında olduğu gibi dikkatle yapılmalı. Sterilize ettiğiniz kavanozlara yerleştirdiğiniz biber salçalarını ağızları hava almayacak şekilde kapattıktan sonra kavanozları serin ve karanlık bir yerde saklamalısınız.

Biber salçası iki kez tuzlandığı için kullanacağınız tuzun yarısını ilk aşamada diğer yarısını ikinci aşamada ekleyin. 10 kilogram kapya biber için 5 yemek kaşığı dolusu tuz yeterli olacaktır.

 

]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/salca-nasil-yapilir/feed/ 0
Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nedir ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/zeytinyagli-yaprak-sarma-nedir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/zeytinyagli-yaprak-sarma-nedir/#respond Sat, 10 Apr 2021 21:51:17 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3451 Zeytinyağlı Yaprak Sarma:

Osmanlı mutfağının en sevilen lezzetlerinden yaprak sarma, zahmeti olmasına rağmen keyifle yapılan yiyeceklerden biri. Bulgur ya da pirinç başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, dut yaprağı, kiraz yaprağı veya asma yaprağıyla sarılmasıyla yapılan yaprak sarmayı basit püf noktalara dikkat ederek hazırlamak mümkün. İşte, adım adım zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Zeytinyağlı Yaprak Sarma, günün her öğününde tüketilebilen, davet sofralarına ve özel günlere yakışan bir lezzet. Pirinç, kuru soğan, çeşitli yeşillikler ve baharatlarla karıştırılarak harmanlanır. Asma yaprağıyla hazırlanan iç harçla doldurularak sarılır. Üzerine dilimlenen limon ya da yoğurtla sunuma hazırlanır.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Yapılır:

Pirinci sıcak suda ıslattın 30 dakika kadar bekleyin ve süzün.

Soğanı ve maydanozu yemeklik doğrayın.

Pirinç, soğan, salça, tuz ve baharatları geniş ve derin bir kaba alın ve harmanlayın

Asma yapraklarını tuzlu kaynar suda sararıncaya kadar haşlayıp süzgece alın. Bir tepsinin içinde yaprakları tek tek açarak hazırladığınız iç malzemeden ortalarına ekleyip rulo şeklinde sarın. Tencereye dizip, üzerine bir tabak kapatın. 2 su bardağı ılık su ilave edip, ağır ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Kapağı kapalı olarak soğumaya bırakın.

Sarmaları servis tabağına alıp üzerine 1 kaşık zeytinyağı gezdirin. Limon dilimleriyle süsleyip servis yapın.

]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/zeytinyagli-yaprak-sarma-nedir/feed/ 0
Yoğurtmaç Nasıl Yapılır ? https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/yogurtmac-nasil-yapilir/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/yogurtmac-nasil-yapilir/#respond Sat, 10 Apr 2021 21:43:38 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=3441 Yoğurtmaç Nedir ?

Türkiye’nin birçok yerinde halkın Turhal‘ı yoğurtmaç (cevizli ekmek) ekmeği ile bildiğini belirten fırıncılar, bunun değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Yoğurtmaçın önplana çıkarılarak ilçe tanıtımına önemli katkı sağlayacağını kaydeden Turhallı fırıncılar, Yoğurtmaç’ın her geçen gün yaygınlaştığını ifade etti.

Çevre il ve ilçelerin bu ekmeğe sahip çıkmaya çalıştıklarının altını çizen fırıncılar, yoğurtmaçın Turhal’a has bir ekmek olduğunu ve buna sahip çıkılması gerektiği uyarısında bulundu.

Bayram Coşkuner (40) isimli vatandaş, 20 yıldır fırıncılık yaparak yoğurtmaç ekmeği yaptıklarını belirterek, “Yoğurtmaç, her geçen gün yaygınlaşıyor. Özellikle ilçemizde birçok fırın yoğutmaç ekmeği üretip satıyor. Bu da ekmek gibi hergün sıcak sıcak satılıyor. Yoğurtmaç, haşhaşlı, cevizli ve fındıklı olmak üzere üç çeşit üretiliyor. Hamur, katı yağla yaklaşık bir saat yoğruluyor. Daha sonra dinlenmeye alınıyor. Sonra cevizle, fındıkla veya haşhaşla karıştırılarak yumurta eklenerek fırına atılıyor. Düşük ateşte 15-20 dakikada pişiyor ve yenecek kıvama geliyor. Biz burada hem simit hem de yoğurtmaç yapıp satıyoruz. Zaten çıkardığımız simit ve yoğurtmaçlar hemen sıcağı sıcağına müşteriler tarafından tüketiliyor. İlçemizde çok yaygınlaştı. Eşine dostuna giden veya başka illere giden kişiler, sevdiklerine ilçemizin meşhur ekmeğini hediye olarak götürüyor.” dedi.

Yoğurtmaç Ustası Osman Yıldız ise “Yoğurtmaç, her geçen gün yaygınlaşıyor. İlçemizin bilinmesine katkı sağlayan bu ekmeğe sahip çıkmalı ve bu krediyi iyi kullanmalıyız. Birçok insan bizden yoğurtmaç alarak başka memleketlere hediye gönderdiklerini söylüyor. Bu bizim ve ilçemiz adına gayet sevindirici bir olay. Bu ekmeğe bir alışan bir daha bırakamıyor. Özellikle fırından ilk çıktığında çayla birlikte çok güzel gidiyor.” diye konuştu.

Fırıncı Ahmet Elitaş da “Tabii bu ekmek ilçemizin ekmeği. Çok tutulması, yaygınlaşması ve bilinmesi gayet güzel bir olay. Biz ve yetkililer bunun daha da bilinmesi için gayret göstermeliyiz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Yoğurtmaçın Yapılışı

Yoğurma kabında un, maya ve tuz karıştırıp güzelce yoğurulur.

15 -20 dakika mayalanmaya bırakılan hamur 3 ya da 4 parçaya ayrılarak oklava ile küçük boyutta açılır.

Daha sonra elle çarşaf böreği açar gibi kenarlarından açarak büyütülür.

Eritilen tereyağı ile haşhaş ve ceviz karıştırılarak sürülüp hamur katlanır. Her katta tekrarlanan bu işlemden sonra hamur tekrar yuvarlanıp 10-15 dakika dinlendirilir.

Yağlı kağıt üzerine alınan hamur el ile yassı hale getirilerek tepsiye yayılır. Önceden ısıtılmış fırında üzerine kızarıncaya kadar pişirilir.

Dilerseniz pişirme işlemi için fırıncılardan yardım alabilirsiniz.

Afiyet olsun…

]]>
https://salvarlikoyurunleri.com/2021/04/10/yogurtmac-nasil-yapilir/feed/ 0
Yurtiçi Kargo ile Ürünleriniz Sizlerle https://salvarlikoyurunleri.com/2021/01/12/yurtici-kargo-ile-urunleriniz-sizlerle/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/01/12/yurtici-kargo-ile-urunleriniz-sizlerle/#respond Tue, 12 Jan 2021 12:07:36 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/?p=2718 https://salvarlikoyurunleri.com/2021/01/12/yurtici-kargo-ile-urunleriniz-sizlerle/feed/ 0 %15 İndirim Kodu Sizlerle https://salvarlikoyurunleri.com/2021/01/10/indirim-kodu-sizlerle/ https://salvarlikoyurunleri.com/2021/01/10/indirim-kodu-sizlerle/#respond Sun, 10 Jan 2021 22:26:21 +0000 https://salvarlikoyurunleri.com/www/?p=3303 https://salvarlikoyurunleri.com/2021/01/10/indirim-kodu-sizlerle/feed/ 0