Rengarenk reçeller kahvaltı sofralarımızın tat kaynağı. Kimi zaman ekmeğin üzerine sürülen, kimi zaman kreple yenen ya da tatlı tariflerine malzeme olan reçelleri her mevsim yapmak mümkün. Ancak özellikle yaz aylarında çilek, vişne, kayısı, incir, üzüm, karpuz gibi meyvelerin bollaşmasıyla mutfaklardan da tatlı tatlı kokular gelmeye başlıyor. Peki iyi bir reçel yapmak için nelere dikkat edilmeli? Reçelin rengini, lezzetini, kıvamını uzun süre koruması, şekerlenmemesi için neler yapılmalı? İşte reçel yapmak isteyenler için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye birkaç püf noktası…

Her şeyde olduğu gibi reçel yaparken de kullanılan malzemenin kalitesi ve tazeliği çok önemli. Reçel yapacağınız meyveleri mevsimine göre seçin. Doğal, hormonsuz meyveler kullandığınızdan emin olun.

Diriliğini kaybetmiş meyveleri kullanmamalısınız. Eğer meyvelerinizin arasında ezilmiş, bozulmaya yüz tutmuş olanlar varsa onları ayıklayın. Ezilmiş meyveleri reçel yaparak kullanmak size ekonomik bir çözüm gibi geliyor olabilir. Ancak ortaya çıkan reçelin kötü olması şeker, enerji, zaman gibi birçok şeyin boşa gitmesi anlamına gelebilir.

Böğürtlen, çilek, dut gibi yumuşak meyvelerle reçel yapacaksanız toplanır toplanmaz hemen çalışmalara başlayın. Ayva, armut, elma gibi sert meyveler kullanacaksanız da meyvelerin üzerindeki lekeli kısımları bıçakla temizleyin. Meyvelerin üzerindeki tarım ilacı vb. kalıntıları iyice yıkayarak arındırın.

Meyveleri reçel yapmadan önce üzerine toz şeker ekerek bir süre bekletin. Bu meyvelerin yapılarındaki suyun ve tadın açığa çıkmasını sağlayacak. Böylece reçelinize çok fazla su ve şeker koymadan, daha sağlıklı ve lezzetli sonuçlar elde edebileceksiniz.

Su demişken, meyvenin kendi suyunun yanı sıra içine koyduğunuz su da önemli. Kireçsiz, klorsuz, dinlenmiş içme suyu kullanırsanız reçeliniz daha doğal ve lezzetli olacak.

Reçelin şeker miktarını çok iyi ayarlamalısınız. Göz kararı şeker eklemek reçelinizin lezzetinin ve kıvamının hayal ettiğiniz gibi olmasına engel olur. Meyve miktarına ve hangi meyveyi kullandığınıza bağlı olarak şeker miktarını her seferinde ayarlamalısınız. Ekşi meyveler daha fazla şeker kaldırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir